Blog

Recenzja książki UX dla początkujących – sto krótkich lekcji ~ Łukasz Budyta

d1255555
Recenzja książki

Recenzja książki UX dla początkujących – sto krótkich lekcji ~ Łukasz Budyta

Joel Marsh, uznany projektant i twórca niezwykle popularnego bloga thehipperelement.com napisał podręcznik projektowania UX dla różnych grup osób, związanych z doświadczeniami użytkownika. Pomysł na książkę opiera się na tematyce bloga i kursu The UX Crash Course. Autor skupia się na przedstawieniu podstawowych pojęć, zasad, porad oraz koncepcji, dotyczących projektowania. Niestety zabrakło wyczerpującego i pogłębionego omówienia podstawowych założeń UX.

Książka ma bardzo ciekawą formę – zawiera sto lekcji podzielonych na kilka  rozdziałów. Jedna lekcja to treść skondensowana do dwóch lub trzech stron. Próżno zatem doszukiwać się głębszego rozwinięcia takiej lekcji, zwykle jest ona wspomnieniem i opisaniem najważniejszych kwestii, nierzadko okraszonych drewnianym humorem (albo ja mam inne poczucie humoru).

Autor postarał się, żeby temat był jak najbardziej zawężony (np. lekcja Strony statyczne i dynamiczne), aby został wyczerpany na zaledwie dwóch stronach. Takie podejście jest korzystne, zważywszy na to, że każdy duży projekt, jakimi są wszelakie produkty cyfrowe i im podobne, zyskuje na podzieleniu wszelkich zadań na jak najmniejsze składowe. Niestety na tyle szeroko zakrojonym dziedzinom jak grywalizacja czy wywiady poświęcono o wiele za mało miejsca, żeby uznać temat za wyczerpany. Czytelnik może odczuwać niedosyt.

UX dla początkujących nie jest podręcznikiem do projektowania doświadczeń użytkownika lecz raczej lekko napisanym wprowadzeniem. Umożliwia on również uporządkowanie lub poszerzenie wiedzy dla tych, którzy nie są dobrze obeznani ze wszystkimi wymiarami UX lub chcą wyjść poza swoje wąskie poletko. Nie pomaga również fakt, że choć książka została wydana w polskim tłumaczeniu bardzo niedawno, to oryginalną zawartość datuje się na rok 2016. Muszę przyznać, że czytając książkę, miałem z tyłu głowy, co i jak autor zmieniłby w niej po czterech latach, gdyby mógł to zrobić.

Powstaje zatem pytanie, komu przyda się takie dzieło. Zupełni nowicjusze mogą poczuć, że jedynie ślizgają się po temacie, bardziej doświadczeni prawdopodobnie stwierdzą, że sami mają większą wiedzę niż ta oferowana przez książkę. Najwięcej mogą wyciągnąć ci plasujący się gdzieś pośrodku. ,Dobre zorganizowanie treści pozwala ominąć mniej interesujące fragmenty i przejść do najbardziej pożądanych treści, co czyni tę książkę dobrym poradnikiem, umożliwiającym łatwe sprawdzenie konkretnej rzeczy.

Komu polecam tę pozycję? W szczególności tym, którzy czują pewne braki w warsztacie i którzy chcą wyjść poza swoją specjalizację. Można też ją podarować w prezencie komuś, kto nie ma zielonego pojęcia o UX, z myślą, że podstawy tej wiedzy mogłyby być dla tej osoby w jakiś sposób przydatne.

Link do książki:

https://helion.pl/ksiazki/ux-dla-poczatkujacych-sto-krotkich-lekcji-joel-marsh,uxpocz.htm#format/d

Łukasz Budyta – student kognitywistyki UW, początkujący projektant z psychologicznym zacięciem, redaktor bloga UX magazynu. Pasjonat gotowania, gier wideo i długich rozmów.

Łukasz Budyta

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *