Blog

Przewodnik po przyszłości – recenzja książki „Kliknij tutaj, aby zabić wszystkich” ~ Sebastian Jagła

KLITUT
Recenzja książki

Przewodnik po przyszłości – recenzja książki „Kliknij tutaj, aby zabić wszystkich” ~ Sebastian Jagła

Recenzja książki: Bruce Schneier, Kliknij tutaj, aby zabić wszystkich. Bezpieczeństwo i przetrwanie w hiperpołączonym świecie, Helion 2017

“Kliknij tutaj, aby zabić wszystkich” Bruce’a Schneiera to jedna z tych książek, które niełatwo się czyta. Powodem jest jej tematyka, czyli bezpieczeństwo cyfrowe. Jedni oburzają się, że zbyt mało interesujemy się sprawą; inni – dziwią, że nie słyszeli o niej wcześniej, a cała reszta najchętniej zmieniłaby temat na ciekawszy.  W lekturze na pewno pomaga prostota, z jaką autor przedstawił tak złożoną i obszerną kwestię. Tworząc produkty dla użytkowników, projektant doświadczeń potencjalnie wystawia ich na zagrożenia tego, czym stała się dzisiejsza sieć – dzikiego zachodu pełnego cyfrowych wojsk, szpiegów, hakerów i ogromnych firm, wykradających dane. Schneier opisuje współczesną sieć, wyjaśnia, dlaczego taka jest; rekomenduje, co możemy z tym stanem zrobić i prognozuje, czy rzeczywiście to zrobimy. To właśnie część o możliwościach zmiany powinna być najbardziej  interesująca dla projektantów.

Projektując  rozwiązania cyfrowe, coraz częściej tworzymy kompleksowe produkty, które mogą potencjalnie narażać swoich użytkowników. Inteligentne auta mogą łączyć się z naszym telefonem i grać muzykę ze Spotify, ale przez to są podatne na ataki hakerskie. Jak pisze Schneier, uwzględnianie problemów i rozwiązań już w procesie projektowania może oszczędzić użytkownikom wielu trudów, kiedy zostaną narażeni na atak. Autor podchodzi do proponowanych przez siebie rozwiązań (samych w sobie dobrze przemyślanych i kompleksowych) w zdroworozsądkowy i skupiony na użytkowniku sposób przez co trudno nie mieć wrażenia, że część książki można by wydrukować ponownie pod tytułem „Nie każ mi myśleć [o bezpieczeństwie]”. Przykładem tego jest obrócenie porad takich jak; „nie klikaj w dziwne linki; nie używaj dziwnych nośników USB” w „projektuj tak, żeby dziwny link czy nośnik nie powodowały szkód, w końcu linki są do klikania, a nośniki do używania”. Oczywiście to nie projektanci UX odpowiadają za bezpieczeństwo realizowanych produktów czy usług, Jednak znając rozwiązania takie, jak np. autoryzacja dwuetapowa, ich korzyści i wady, mogą pomagać użytkownikom w świadomych decyzjach, dotyczących bezpieczeństwa w sieci.

Schneier pisze o wielu aspektach funkcjonowania we współczesnej sieci.  Bezpieczeństwo krajowe oraz zabezpieczenie samej demokracji to jedne z głównym kwestii poruszanych przez autora. Porusza temat z pozycji eksperta, jednak w sposób zrozumiały dla laika – nie oczekiwalibyśmy, że firma Sony obroni się przed militarną ofensywą na swoją siedzibę, więc dlaczego mamy spodziewać się, że obroni się przed cyfrowym atakiem ze strony Korei Północnej? Istotnym tematem jest też prywatność i bezpieczeństwo osób indywidualnych. Pewnie niewiele z nas pamięta, że banki zaczęły zabezpieczać karty płatnicze dopiero po obarczeniu ich odpowiedzialnością za oszustwa. Schneier proponuje podobny scenariusz związany z prywatnością danych i zabezpieczeniami urządzeń użytkowych.

“Kliknij tutaj, aby zabić wszystkich” to książka pełna nadziei i rozwiązań, ale też problemów i realistycznej wizji przyszłości. Nie jest to techniczny, ani  specjalistyczny tekst, ale pochodzi od jednego z najlepszych ekspertów na temat bezpieczeństwa na świecie, co przebija z każdej strony tekstu. W pewnym sensie Schneier napisał dla nas przewodnik po przyszłości, w którym uczy jak uchronić się przed niebezpieczeństwem w świecie coraz bardziej opartym na połączonych ze sobą urządzeniach. Jeśli skorzystamy w przyszłości z rad autora, na pewno nie pożałujemy.

Link do książki:Kliknij tutaj, aby zabić wszystkich. Bezpieczeństwo i przetrwanie w hiperpołączonym świecie


Sebastian Jagła – Student kognitywistyki UW zainteresowany interakcją człowieka z komputerem w jakiejkolwiek formie i o jakimkolwiek czasie. W UX magazynie zajmuje się głównie kooperacją współpracy, ale również redakcją. Poza światem projektowania i HCI uwielbia rozmawiać o tematach etycznych, społecznych czy o filozofii.

Sebastian Jagła

Leave your thought here

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *